Elsema PCR43302240RE Receiver Specifications
| Receiver Dimensions | 12.5 x 8 x 7.5 (cm) |
| Receiver Weight | -g |
| Manufacturer | Elsema |
| Model Number | PCR43302RE |
| Remote Encryption | PentaCode & PentaFob |
| Connection Type | Wired |
| Warranty | 2 Year |
Elsema PCR43302240RE Receiver Compatibility
Elsema PCR43302240RE Receiver Features
This receiver is wired directly to the mains and powered by 240VAC. PentaCODE® and PentaFOB® remote controls work with it. The relay has a switching capacity of 16 Amps at 240 volts AC for loads. Applications include security shutters, light control, and other places where a wireless signal is required to convey a contact closure
- Coding using 12-way dipswitch or digital codes
- Momentary and Latching modes are user selectable
- Antenna diversity for robust link with extended range
- Compatible with PentaFOB® and PentaCODE® remotes
- Narrow-band hopping transmission across multiple channel frequencies (433.1MHz to 434.7MHz)